Kategoriler
Alışveriş Sepetim

Organik Süzme Çiçek Balı 850 gr(Afyon-Emirdağı)

Organik Süzme Çiçek Balı 850 gr(Afyon-Emirdağı)
YENİ
Organik Süzme Çiçek Balı 850 gr(Afyon-Emirdağı)
  • Stok Durumu: Stoklarımızda
  • Marka: Cambl
  • Ürün Kodu: Cbk-009
70,20TL
Vergiler Hariç: 65,00TL

Mevcut Seçenekler:

Öncelikle organik ürün demek :

  Uluslar arası geçerliliği olan ,organik sertifikasyon şirketlerinden ürünün organik üretim şartlarına uygun olarak üretildiğine dair organik sertifikasının olmasıdır.Eğer bir ürünün organik sertifikası yoksa üretici her ne söylerse söylesin o ürün organik sayılamaz.Çünkü tarım ilacı kalıntısı analizi,antibiyotik analizi,ticari şeker (glukoz,fruktoz)analizi,vs...yapılmamış ,ayrıca üretim yerinin(arı kovanlarının) karayoluna uzaklığı,ilaçlanan tarım yapılan arazilere uzaklığı,arı kovanlarının organik arıcılıga elverişli olup olmadığının raporları yazılmamış anlamına gelir.Yani bal üreticisinin ben arılarıma şeker vermedim,kendi üretimim demesi organik üretim anlamında hiçbir şey ifade etmez.
    Bahsettiğiniz bizim ürünlerden organik sertifikalı olanlar ETKO kontrol organizasyonu tarafından denetlenmekte analizleri yapılmaktadır.Organik sertifikası olmayanlar ise aynı kovanlarımızdan üretim yapılıp etkonun denetlemeye yetişemediği,ama T.C. Gıda Tarım ve Hayv.bakanlığınca üretim izinlerinin olduğu ürünlerdir.


BALLARLA İLGİLİ ÖNEMLİ UYARI!...

Balların kalitesi hilesiz ve kalıntısız (pestisit,antibiyotik,vs…kalıntısı olmayan)olmalarıyla ilgilidir.Hile ve hiçbir kalıntı içermeyen ballar kaliteli olarak nitelendirilir.Çiçek balı veya çam balı daha kalitelidir şeklinde bir yaklaşım yanlıştır.Balın tadı, rengi veya kokusuna bakılarak kalite kriteri belirlemek doğru değildir.Balın kalitesi yani tamamen doğal ve sağlıklı olup olmadığı sadece labratuvar analizleri ile tespit edilebilir.Bunun için bal aldığınız yer bu işi profesyonel bir şekilde yapıyorsa eğer, aldığınız balın mutlaka markasını ve analiz raporlarını, (organikse eğer ürün sertifikasını) görmenizi tavsiye ederiz.Gösteremiyorlarsa şayet bu balları almayınız ve yetkili yerlere (alo 174 ) bildiriniz.Özellikle etiketsiz (markasız)balları veya gıda ürünlerini kesinlikle ve kesinlikle almayınız.Çünkü şikayet etmeniz gerektiği durumda karşınızda muhatap bulamazsınız.

Çiçek balı  (karabaş otu, çeşme kekiği balı)

Karabaş otu genellikle ege ve akdeniz bölgelerinde yetişen bir  bitkidir.Karabaş otu çalı görünümünde, dip kısmı odunsu,çok yıllık otsu bir bitkidir.Arılar bu balı karabaş otunun en verimli zamanında topladıkları için nektarı yüksek,poleni bol olan bir çiçek balı çeşidi olarak soframıza gelir.Karabaş otu nisan ayında açmaya başlar ve mayıs sonu-haziran başlarına kadar çiçeklenmeye devam eder.Her iklimde yetişmediğinden dolayı çok kıymetli bir baldır.Karabaş otu(lavantagillerden) balı kendine has hoş bir kokusu olan,oldukça faydalı ve her sene yağmur durumuna göre elde edilmesi çok kolay olmayan nadir ve özel üretim sınıfında olan bir çiçek balı çeşididir.Bu yüzden karabaşotu balı dünyada çok önemli bir yere sahiptir.

FAYDALARI:
Kalbi kuvvetlendirmede,kalp ve beyin damarlarını açmada,balgam söktürmede,asabilik ve sinir hallerini düzenlemede ayrıca damar sertliği,belirsiz baş ağrıları,sara nöbetleri, astım krizleri,yüksek tansiyon ve dolaşım sistemini güçlendirmede çok faydalı olan yardımcı bir üründür. Bu bitki yunan halkı tarafından beyin süpürgesi olarak adlandırılmıştır. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda  bu bitki ve bu bitkiden üretilen baldan kullananlarda beyin tümörlerinin büyümediğ ve küçüldüğü tesbit edilmiştir.Karabaş otu beyin kanserlerinin baskılayıcısıdır. 

KULLANILMASI:
Karabaş otu balı yüksek miktarda polen ihtiva ettiğinden dolayı çabuk kristalize olma özelliğine sahiptir.Bilhassa içerdiği vitaminlerin kaybolmaması için kristalize olan karabaş otu balını donmuş şekliyle tüketmek daha makbul sayılmaktadır.Tekrar akışkan haline döndürmek istiyorsanız eğer 45’C yi geçmeden ben-mari yöntemini kullanabilirsiniz.Her sabah-akşam aç karnına  iki tatlı kaşığı kullanılması tavsiye edilir.
Çiçek balı Yöreler ve bitki çeşitliliğine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle bitkilerin kendi yapısında bulundan özellikleri kazanır. Örneğin karabaş otu balı, kestane balı, kekik balı,geven balı ,hayıt balı gibi çeşitlendirilebilr.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi